سوئیفت

زبا برنامه نویسی سوئیفت در استودیوی توسعه نرم افزار هدف
  • کیمیا موسوی

سوئیفت یک زبان برنامه نویسی قدرتمند، بصری و جامع می‌باشد که توسعه آن در ماه ژوئیه ۲۰۱۰ توسط کریس لاتنر، مدیر ارشد اپل و با همکاری بسیاری از برنامه نویسان دیگر، با ایده گرفتن از زبان های برنامه نویسی چون Objective-C، Rust، Haskell، Ruby، Python، C#، CLU  آغاز شد و در تاریخ ۲ ژوئن سال ۲۰۱۴ در کنفرانس توسعه دهندگان جهانی اپل توسط این شرکت معرفی شد. زبان سوئیفت برای برنامه نویسی در حوزه محصولات اپل مانند macOS، iOS، watchOS و tvOS و لینوکس بکار میرود.

Swift بیش از ۲.۶ برابر سریعتر از Objective-C است و بیش از ۸.۴x سریعتر از پایتون است. سوئیفت همچنین یک جایگزین مناسب برای زبان Objective-C است که از مفاهیم تئوری زبان برنامه نویسی مدرن استفاده می کند و تلاش می کند تا آن ها را به نحو ساده تری ارائه دهد. Swift  طی سه سال بوجود آمدنش توانست مستندات خود را افزایش دهد و یک جامعه برنامه‌نویسی گسترده را ایجاد نماید.

ااز سال ۲۰۱۵ که اپل تصمیم گرفت سوئیفت را به صورت یک زبان برنامه نویسی متن باز ارائه کند، رشد آن بسیار چشمگیر بوده است. بیش از ۶۰۰۰۰ نفر در یک هفته پس از رونمایی، پروژه سوئیفت را کلون کردند و در نهایت در مارس ۲۰۱۷ ، سوئیفت در میان ۱۰ زبان برنامه نویسی محبوب دنیا از نظر شاخص رتبه بندی TIOBE قرار گرفت.

 

 

 

نظر شما چیست؟
فرم شما با خطا مواجه شده است:
    با تشکر. نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهدشد.