پی.اچ.پی

زبان برنامه نویسی پی.اچ.پی در استودیوی توسعه نرم افزار هدف
  • حسین حاجی مالی

پی.اچ.پی یک زبان برنامه نویسی متن باز است که برای ساخت نرم‌افزار‌های تحت وب بسیار مناسب می‌باشد و کدهای آن می‌تواند داخل ‌HTML قرار داده شود. بجای استفاده از دستورات مختلف مانند آنچه در Perl و یا C دیده می‌شود،‌ در PHP خروجی میتواند به راحتی داخل تگ‌های HTML قرار داده شود. آنچه PHP  را از زبان‌های سمت کلاینت دیگر مانند Javascript متمایز می‌کند قابلیت اجرای آن سمت سرور و تولید HTML قابل درک برای مرورگر‌ها می‌‌باشد در حالی که مرورگر‌ها از کد‌های ‌PHP سمت سرور به هیچ وجه مطلع نخواهند شد. یکی از نکات مثبت در مورد PHP راحتی آن برای تازه‌کارها و در عین حال امکانات و قابلیت‌های فراوان برای برنامه‌نویسان حرفه‌ای است.

تمرکز اصلی PHP بر روی کدنویسی سمت سرور است، پس شما امکاناتی نظیر جمع‌آوری اطلاعات فرم‌ها،‌ تولید اطلاعات صفحات داینامیک و بسیاری دیگر را خواهید داشت. برای این منظور شما نیاز به سه عامل  دارید: ‌وب سرور، PHP نصب شده روی سرور و مرورگر وب.

شما می‌توانید PHP را روی تمام سیستم‌عامل‌های اصلی مانند Linux، Unix، Window، Mac و … اجرا نمایید. همچنین PHP توسط بیشتر سرور‌ها نظیر Apache، IIS و.. پشتیبانی می‌شود. ببنابراین با PHP شما قدرت انتخاب زیادی در وب سرور‌ها و سیستم‌عامل‌ها دارید،‌ همچنین شما می‌توانید برنامه نویسی شی‌گرا و رویه‌ای و یا ترکیب هردو را با PHP انجام دهید.

یکی از قویترین امکانات PHP، پشتیبانی آن از پایگاه داده‌های مختلف است. همچنین امکان اتصال به سرویس‌های دیگر از طریق پروتوکل‌های LDAP, IMAP, SNMP, NNTP, POP3, HTTP, COM (در ویندوز) و بسیاری دیگر را به شما می‌دهد.

قابلیت‌های PHP بسیار فراتر از توضیحات این مطلب است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت PHP، لیست توابع و یا امکانات آن را مشاهده نمایید.

نظر شما چیست؟
فرم شما با خطا مواجه شده است:
    با تشکر. نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهدشد.